Komu potrzebne są rotametry?

Nauczyliśmy się badać różne zjawiska i wielkości fizyczne w przyrodzie. Wiemy, jak sprawdzać temperaturę, prędkość wiatru czy ciśnienie atmosferyczne. Czy zastanawialiście się jednak, w jaki sposób mierzyć natężenie przepływu płynów? Tak jest – do tego służy właśnie rotametr.

Zasada działania rotametru

Rotametr został wymyślone przez niemieckiego producenta Rota (stąd nazwa). Jego działanie opiera się na prostym zjawisku fizycznym.

Pływak (kulka lub metalowy stożek) umieszczony jest w specjalnie wyprofilowanej rurze pomiarowej, która rozszerza się ku górze. Ruch płynu powoduje, że pływak unosi się do położenia równowagi. Równoważną się:

  • Siła ciężkości pływaka (skierowana do dołu)
  • Siła tarcia płynu o boczną powierzchnie pływaka (działając do góry)
  • Siła wyporu.

Jest to zatem bardzo proste, acz skuteczne narzędzie.

Gdzie stosuje się rotametry

Rotametry jako przepływomierz wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie zależy nam na łatwości montażu, łatwo dostępnych częściach zamiennych i braku konieczności zapewnienia zasilania. Niestety, tak jak każde urządzenia, tak również rotametr posiada pewne ograniczenia.

Przede wszystkim wykazuje on sporą wrażliwość na warunki pomiarowe (skoki ciśnienia, tętnienie wody). Ograniczony jest nasz zakres pomiarowy (skalą na rotametrze) oraz dokładność pomiaru. Ponadto rotametry są bardzo wrażliwe na pozycję pracy – musi być zamontowany idealnie pionowo, inaczej siły nie będą równoważyły się w prawidłowy sposób (tzn. będą, ale dojdą inne składowe = odczyt będzie nieprawidłowy).

Ciekawostka: czy wiesz, że na rynku istnieją również telerotametry? Wówczas pływak wykonany jest ferromagnetykiem, a zespół specjalnych czujników przesyła swoje wskazania na odległość. To bardzo przydatne w zautomatyzowanych systemach.

Zakup rotametru – w jakim sklepie?

W obecnych, trudnych czasach zakupu rotametru dobrze dokonać przez internet. Na stronie https://agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59/ możemy nabyć wysokiej jakości rotametry z tworzyw sztucznych. Taki rotametr będzie miał szereg zalet – przede wszystkim jego niska cena i masa pozwala na wszechstronne zastosowanie. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać rurki pomiarowe wykonane z PVC, PA, PSU lub PVDF oraz poprosić o zeskalowanie do innego medium niż powietrze (np. wodorotlenek sodu lub kwas solny).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przemysł i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.