Oświetlenie awaryjne – normy i przepisy

Oświetlenie awaryjne montowane jest w różnych obiektach w celu ochrony jego użytkowników w przypadku zagrożenia. Wskazuje drogę ewakuacyjną, dzięki której ludzie w przypadku zagrożenia będą mogli bezpiecznie się wydostać. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie terminów wykonania przeglądów technicznych i dokonywania na bieżąco prac konserwacyjnych.

Normy i konserwowanie oświetlenia awaryjnego

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa, oświetlenie awaryjne powinno być stosowane w budynkach użyteczności publicznej np. kina, teatry, sale konferencyjne, muzea, w magazynach, pomieszczeniach o powierzchni ponad 1000 m2. Czas działania oświetlenia awaryjnego również został określony przez przepisy. Oświetlenie powinno działać co najmniej przez 1 godzinę od momentu zaniku oświetlenia podstawowego. Oświetlenie ewakuacyjne powinno być wykonane zgodnie z wymaganiami i normą PN-EN 1838:2005. Przegląd oświetlenia awaryjnego powinien być dokonywany zgodnie z instrukcją od producenta. Jeżeli nie zawarł on takiej informacji, powinno się go dokonywać raz do roku. Każde oświetlenie awaryjne powinno posiadać również specjalny dziennik, w którym prowadzone są zapisy dotyczące wszelkich awarii, napraw i serwisowania. Oświetlenie awaryjne powinno być stosowane tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z całkowitym zanikiem oświetlenia podstawowego. Więcej informacji przeczytasz tutaj: https://pol-poz.pl/pomiary-oswietlenia-awaryjnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik, Przemysł i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.