Badania kompatybilności elektromagnetycznej poza laboratorium – to warto wiedzieć

Ocena kompatybilności elektromagnetycznej dotyczy nie tylko niewielkich urządzeń jakim są sprzęty AGD, które można wprowadzić do specjalnej komory. Badania emc obejmują także sprzęty o dużych gabarytach, maszyny stacjonarne a nawet całe instalacje przemysłowe. Takie obiekty należy badać poza laboratorium, albo w specjalnych lokalizacjach. Zatem czym są badania kompatybilności elektromagnetycznej i jakich pojazdów dotyczą? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Badane urządzenia

Badania kompatybilności elektromagnetycznej to nic innego jak weryfikacja czy dane urządzenie elektryczne lub elektroniczne posiada zdolność do właściwej pracy w danym środowisku elektromagnetycznym i czy nie zakłóca pracy innym urządzeniom. Głównymi urządzeniami są różnego typu sprzęty AGD, które można wykonać w laboratorium W2. Przed badaniem ustalany jest harmonogram oraz zakres z klientem. Po wykonaniu usługi sporządzany jest szczegółowy raport z badań, czyli sprawozdanie. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zajrzyj na stronę internetową: http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/. Natomiast badania poza laboratorium, które są wykonywane nazywane są in-situ i dotyczą, między innymi:

  • maszyn przemysłowych,
  • pojazdów wojskowych,
  • samochodów,
  • rozbudowanych systemów w zakładach produkcyjnych.

Jak powinny przebiegać tego typu badania?

Aby uzyskać najbardziej miarodajne wyniki pomiarów z badań poza laboratorium, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wśród nich są między innymi: starannie dobrane i odpowiednie miejsca do przeprowadzania badań. Warunki wykonywanych badań in-situ wymagają zastosowania niestandardowych metod do pomiaru. Z kolei ograniczenia wynikające z lokalizacji, czy brak możliwości obrotu badań zmuszają podjęcie szeregu nietypowych kroków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Maszyny, Motoryzacja, Poradnik, Przemysł i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.