Koparki kołowe

Koparki kołowe są mobilnymi urządzeniami, które pozwalają na prowadzenie różnego rodzaju prac ziemnych. Posiadając podwozie kołowe mogą w łatwy sposób przemieszczać się do miejsca, gdzie są prowadzone roboty. Mając dużą zwrotność świetne się sprawdzają w miejscach o ograniczonych możliwościach poruszania się np. na terenie silnie zurbanizowanym. Szeroka dostępność wachlarza specjalistycznego osprzętu jak np. dobrze dobranych łyżek do koparek pozwalają na ich odpowiednie wykorzystywanie do wielu dodatkowych zadań, które dzięki łyżkom do kopania staną się łatwiejsze.

Koparki kołowe – z dobrymi łyżkami do kopania niezastąpione przy pracach ziemnych

Koparki kołowe są najczęściej stosowane w wykonywaniu robót ziemnych. Dzięki ich pomocy za pomocą dobrze przygotowanej łyżki do kopania można przeprowadzać niwelację terenu, kopie się dzięki nim wykopy oraz można dzięki nim usypać niektóre nasypy. Oprócz tego można je wykorzystać do załadowania usuwanego materiału na środki transportu. Na robotach budowlanych związanych z kopaniem fundamentów oraz wykopywaniem ziemi dla niezbędnej infrastruktury, to także są one wykorzystywane. Koparki kołowe są niezastąpione przy wykonywaniu robót ziemnych związanych z remontowaniem sieci przesyłowych – wodociągowych, gazowniczych, kanalizacyjnych czy energetycznych. Służą także przy wykonywaniu prac związanych z remontem i wytoczeniem nowych dróg.

Koparki kołowe – duża manewrowość i bogaty sprzęt

Duża manewrowość koparek kołowych wynika w dużej mierze z zastosowanego podwozia kołowego. Mając koła mogą się swobodnie przemieszczać nawet na większe odległości dzięki czemu są w stanie dojechać na miejsce pracy i nie jest potrzebny dodatkowy transport holujący, co tylko obniża koszta pracy. Koparki są w stanie swobodnie manewrować na ograniczonych przestrzeniach więc często są wykorzystywane na terenie zurbanizowanym czy na takim, gdzie zastosowanie sprzętu gąsienicowego mogłoby spowodować uszkodzenie danej nawierzchni.

Przydatność koparki kołowej w wykonaniu konkretnych prac wynika z pojemności zastosowanej łyżki do koparek oraz z zasięgu ramienia łyżki, dzięki której może ona realizować poszczególne czynności. Ważnymi parametrami są także – głębokość i wysokość kopania oraz promień i wysokość wyładunku. Bardzo ważna jest także możliwość stosowania wymiennego osprzętu, która pozwala zrealizować inne funkcje. W koparkach kołowych najczęściej są wykorzystywane wszelkiego rodzaju chwytaki, które pozwalają przeładować ładunek materiałów sypkich, drewna czy złomu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, Maszyny, Przemysł. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.