Bojlery dzielą się na wiele rodzajów. Najbardziej podstawowym podziałem jest podział bojlerów na bojlery poziome i bojlery pionowe. Ulegają one nieustannej modernizacji, aby mogły nam lepiej i dłużej służyć. Jeżeli więc chce się zainstalować bojler w swoim domu, to powinno się wiedzieć o podstawowych różnicach między bojlerami zanim dokona się wyboru.
Bojlery pionowe
Bojlery pionowe charakteryzują się tym, że są stojące. Na rynku dostępne są ich warianty wiszące, jednakże ich pojemność jest mocno ograniczona. Ze względu na ich budowę, to mamy do wyboru bojlery pionowe dwu-płaszczowe, z jedną lub z dwiema wężownicami oraz bez wężownicy i kombinowane. Jeśli chcemy wybrać bojler ze względu na materiał z jakiego jest wykonany, to mamy bojlery stalowe emaliowane, stalowe żywicowane oraz bojlery nierdzewne.
Jak działają bojlery pionowe? Wykorzystują one płaszcz obiegu centralnego ogrzewania, aby ogrzewać wodę użytkową, która jest wewnątrz bojlera. Zaletą bojlerów pionowych jest fakt, że woda ogrzewa się bardzo szybko. Bojlery, które są wyposażone w wężownice spiralne charakteryzują się tym, że można je podłączyć do dwóch różnych źródeł ciepła, w tym do układu solarnego, co charakteryzuje bojlery solarne. Bojlery kombinowane zaś to takie, w których jeden zbiornik zanurzony jest w drugim. Woda w nich się nagrzewa wolniej, jednakże można kupować takie modele, gdzie może się znaleźć dodatkowa wężownica, która przyśpieszy proces. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości można dopasować zasobniki do naszych potrzeb. Dobrym wyborem są bojlery solarne, które w okresie letnim pomogą nam zaoszczędzić pieniądze. Firma Chełchowski jest jedną z nielicznych, która oferuje wysokiej jakości bojlery solarne i wiele innych urządzeń grzewczych. Na stronie www.chelchowski.pl można zapoznać się z pełną ofertą.
Bojlery poziome
Jeżeli chodzi o bojlery poziome, to również mamy tutaj bardzo dużo możliwości. Bojlery tego typu są podzielone na wymienniki na podkowę, z pojedynczą lub podwójną wężownicą bądź na wymienniki dwu-płaszczowe. Te na podkowę są wypełnione wodą kotłową, której pod żadnym pozorem nie powinno się spożywać. By oddzielić wodę kotłową od użytkowej, to warto wybrać bojlery, które posiadają wężownicę. Ich wadą jest fakt, że występuje w nich niewielka powierzchnia wymiany ciepła. Bojery z podwójną wężownicą posiadają większą powierzchnię, jednak może się okazać, że jest ona ciągle niewystarczająca, dlatego powstały bojlery dwu-płaszczowe, gdzie mamy do czynienia z zewnętrznym płaszczem wypełnionym wodą kotłową.
Bojlery poziome dzielą się na bojlery stalowe, ocynkowane, żywicowe, emaliowane oraz nierdzewne. Najpopularniejsze są bojlery emaliowane. W takich bojlerach trzeba co rok wymieniać w sposób regularny anodę magnezową. Aby zniwelować konieczność jej wymiany, to można się zdecydować na bojlery, gdzie zastosowano w nich żywicę. Są droższe, ale inwestycja szybko się zwróci. Najdroższe bojlery, to bojlery nierdzewne, których jednak cechuje wysoka jakość i ich długi okres gwarancji.