Wycieki substancji szkodliwych, chemikaliów, olejów czy substancji żrących, ropopochodnych to duży problem nie tylko ze względu na spore straty finansowe, ale przede wszystkim straty w środowisku naturalnym. Wycieki takie mogą zdarzyć się w wielu sytuacjach jak np podczas pracy maszyn, podczas transportu, pompowania substancji itd. Usuwanie skutków wycieków nie byłoby możliwe, gdyby nie sorbenty.
Czym jest sorbent i jak go wykorzystać do usuwania zanieczyszczeń?
Sorbent jest substancją, ciałem stałym o wysokiej zdolności wchłaniania innych substancji płynnych – zanieczyszczeń. W zależności od materiały wykonania sorbenty przeznaczone są do sorpcji różnych substancji jak oleje, benzyny, substancji żrących, czy zanieczyszczeń znajdujących się w zbiornikach wodnych. Dzięki nim możliwe jest usunięcie wycieku ropy np. z morza. Sorbenty mogą być wykonane z materiałów naturalnych, z włókien mineralnych czy z tworzyw sztucznych. Sorbent wykorzystuje się do usuwania nagłych wycieków – czyli usuwanie skutków nieprzewidzianych awarii, jak i profilaktycznie do zabezpieczenia miejsc, gdzie spodziewane są wycieki jak np. przy maszynach, pod instalacjami, rurami gdzie pompowane są niebezpieczne substancje.
Sorbenty to substancje, które posiadają określona chłonność. Zwykle są lekkie i mają wysoką zdolność sorpcji dochodzącą nawet do setek procent jak i nawet ponad tysiąc procent. Im wyższa skuteczność wchłaniania tym więcej niebezpiecznych substancji jest w stanie sorbent w siebie wchłonąć. najczęściej występują w formie sypkiej, granulowanej to usuwania miejscowych plam i zabrudzeń. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się rękawy sorbetowe, poduszki jak i maty do zabezpieczania większych powierzchni przy wyciekach. Do oczyszczania zbiorników wodnych, rzek, mórz, jezior wykorzystuje się sorbenty o właściwościach hydrofobowych.