Transport leków – wyzwanie dla branży TSL

Transport leków wymaga doświadczenia oraz bardzo dobrego przygotowania. Leki, które mają zostać przewożone muszą być odpowiednio zabezpieczone, muszą posiadać odpowiednią temperaturę przewożenia i muszą być dobrze wykorzystane w tzw. zimnym łańcuchu dostaw. Do tego dochodzą jeszcze regulacje prawne i specjalne wymagania od przewoźnika.

capsule-1079838_960_720

Jak zadbać o odpowiedni transport leków?

Przewozy farmaceutyczne jest bardzo konkurencją gałęzią w branży TSL. Wśród wielu wykonawców, wszystkie podmioty, które funkcjonują na poziomie hurtowego obrotu łańcucha dostaw produktów leczniczych, muszą przestrzegać specjalnych zasad GDP. Transport leków wymaga od przewoźnika, aby spełniał konkretne wymagania. Rygorystyczne wymogi, które są określone w GDP są jednak bardzo klarowne i ich przestrzeganie nie powinno stanowić żadnego problemu. Transport produktów leczniczych powinien się odbywać w sposób, który posiada następujące gwarancje:

-Odpowiednia identyfikacja produktu leczniczego oraz jego nadawcy i odbiory,
-Zabezpieczenie przed wzajemnych skażeniem leków,
-Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem, uszkodzeniami i kradzieżą leków,
-Ochrona przed szkodliwym działaniem wysokiej oraz niskiej temperatury, światła i wilgoci oraz innych niekorzystnych czynników,
-Temperatura przewozu leków, która może być różna i jest to związane ze specyfiką danego produktu.

Zimny łańcuch dostaw

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo leków, to najtrudniejszy jest transport w tzw. zimnym łańcuchu dostaw, czyli w temperaturze od 2 do 8 stopni. Maksymalna wilgotność powietrza jaka ma być zagwarantowana także wynika ze specyfiku leku. Przeważnie może wynosić maksymalnie do 70%. Obowiązkowa jest także dokumentacja, gdzie zostanie zapisane czy transport farmaceutyków przebiegał w wymaganej temperaturze. Niektóre pojazdy posiadające zabudowę termiczną wyposażone są w elektroniczny monitoring temperatury. Narzędzia do pomiaru, które do tego służą trzeba skalibrować jeszcze przed transportem. W przypadku braku kalibracji pomiary są nieważne, co z kolei wiąże się z zatrzymaniem wprowadzenia towaru do obrotu i konieczna jest jego utylizacja.

Oferta firm transportowych

Firma Km-Trans specjalizujące się w przewozie farmaceutyków współpracują ze sprawdzonymi przewoźnikami w transporcie produktów leczniczych na terenie Warszawy oraz całego kraju, a także na terenie Europy. Najbardziej popularną linią transportu jest Transport Warszawa-Berlin i jest to spowodowane pozycją bardzo silną pozycją Niemiec na unijnym rynku produktów farmaceutycznych. Wykwalifikowany personel ma dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i posiada możliwości całodobowego monitoringu transportu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes, Przemysł, Śląsk. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.